Domácí moduly H0 - stavba stanice Hukovice část 1
Domácí moduly H0 - stavba stanice Hukovice část 3
© MC 27.01.2019
Jen na začátek připomenutí, se skládáním rámů dílů modulu stanice Hukovice jsem začal v polovině listopadu 2018 přípravou čel, úpravou rozměrů dílů určených pro původní stanici Světlá Hora, nyní máme konec ledna 2019, tedy po dva a půl měsíci od zahájení prací jezdím, včera s vnuky. Sjízdné jsou tři koleje Hukovic, samozřejmě součástí stavby jsou i 2x oblouk R 700 mm, 30 stupňů. Jeden z nich tvoří navazující díl na dvojkolejný výjezd ze stanice Hukovice.
Nemyslím si, že tady prezentuji něco objevného, to určitě ne. Nyní, kdy jsem se dostal k "zelenění", tedy flokování jsem zjistil, že za dva roky co jsem neflokoval, tak jsem i něco zapomněl - jak nato.

Nízkou směsicí floků jsem "přejel" další plochy, které budou "zelené", tedy zatravněné. Je to mokré a nepovysávané.

Včera jsem s vnuky prohnali přes Hukovice různé vlaky. Floky povysávané před zahájením provozu.
Pohled v denním světle na první vrstvu delších floků na svazích okolo trati.
A ještě jednou oblouk a delší floky zelenožluté na svazích okolo trati.
A jiné místo, jinak nasvětlené.
A sype se dál, tmavě zelená na místa vlhčí, opět je to jen první vrstva na sjednocovací krátkou zelenou.
Je vidět, že floky stojí i tam, kde není lepidlo - na kolejích.
A ze stejného místa detail.
Zkušebně rozmístěny "základové desky" staniční budovy, bufetu a záchodků. u 4. koleje zasypáno nástupiště směrem k budově. Bufet musí trochu dál od kolejí.
Po včerejším večerním flokování vpravo od trati, cca ve vzdálenosti 5 - 7 cm a až na okraj modulu. Použity floky 4,5 mm Polák - travní zeleň, podél trati vpravo trochu suchou trávou 6 mm až po modul před stanicí - tam je zatím pouze trochu tmavě zelené okolo příkopu. Jinak klasika - nakapání ředěného Duvilaxu LS 50, hustota kapek podle požadované intenzity pokrytí povrchu
Z opačné strany proti světlu, flokováno vlevo od trati. Už se zase trochu s tím flokováním srovnávám, na začátku mne opět překvapilo ztmavení podkladu po Duvilaxu. Směrem ke stanici po levé straně u kolejí chybí zeleno žlutá a suchá tráva - bude "doseto".
Tady je vidět, kde skončilo zelenožlutá + suchá tráva vpravo od kolejí. Takže už to začíná být opět hra, která baví, než se dostanu k vysazování trsů, keřů... je ještě cesta delší. Ale někam to vede a hlavně na flokování "není co zkazit", je to technologie, kde lze chyby napravovat.
Na druhý den po večerním flokování to vypadá takto, vše zasypáno, statika se "vybila" a floky, které nepadly do lepidla lehly. Lepidlo je již suché nebo téměř zaschlé.
Je to vrstva, takže je třeba nachystat vysavač, nějakou ne moc hustou látkou překrýt sací hubici a jde se na věc.
Povysávané floky dávám do krabice, zde vcelku jednodruhové a přijdou zpět mezi zelenožlutou. Drobné stopy jiné barvy nejsou na škodu. Pokud je to směs jdou do zásobníku se směsí. I pro tu se účel najde.
Je povysáváno vše, ještě je třeba prokartáčovat nalepené floky a uvolnit floky, které tam uvázly a nejsou přilepeny - opět vysavačem.
A pohled z opačné strany směrem do stanice, mimo okolí trati jsou tam zatím jen dvě vrstvy floků - základní podsyp a jedna do nakapaného Duvilaxu.
A takto to vypadá z blízky, je vidět, že trsy naflokované trávy nejsou tak "hutné", je to snaha přizpůsobit vzhled vlhčímu podnebí podhůří Jeseníků, na rozdíl třeba od sušší jižní Moravy. A mezi trsy je podsyp nízkou travou (který byl dělán první), zde moc nikde neprosvítá hlína, snad jen na jižních svazích se prosvítání hlíny někde najde.
Stejná část trochu focená z jiného úhlu, v kolejišti se sem tam ještě nějaký flok najde i přes několikanásobné vysávání.
Naproti staniční budovy je nad svahem polní cesta, dnes již skoro neznatelná. Z této cesty je jediná historická fotografie bufetu a staniční budovy, takže na modulu stanice Hukovice bude. Je to cesta úzká nevhodná pro dnešní nákladní auta. Položen základ cesty a doflokováno základní zelené okolí cesty.
Takže takto vypadá to co bylo včera nasypáno - dva druhy hlíny, dva druhy štěrku.
Cesta je na podkladovém materiálu styrodur a tak je provedeno protlačení vyjetých kolejí od vozidel a odstraněny některé kameny nasypaného štěrku, pokud nebyly na vhodných místech. Je otázkou v jakém rozsahu bude uděláno "zábradlí" na okraji cesty směrem ke stanici. Samozřejmě bude ještě doflokována vegetace. Rovněž vzhled povrchu cesty není definitivní.
Došlo k výměně vyhýbky č. 5 za symetrickou 2x7,5 stupně s poloměry deklarovanými výrobcem 1739 mm, původně použitá 2x6 stupňů symetrická s deklarovanými poloměry 2707 mm, ale vzhledově evidentně na vyhýbce několik různých poloměrů nepůsobilo v kombinaci s klasickými vyhýbkami moc dobře a tak náhrada.
A je položeno včetně koleje a prohlídkové jámy do budoucí výtopničky s vodárnou.
Zasypáno štěrkem, vyhýbka zafixovaná pro jízdu na kolej č. 3 a zkušebně vše projeto. Vzhledově i průjezdem soupravy je to nyní ok.
A druhý den večer, osazen a provizorně zapojen přestavník a již jsou na kolej č. 5 dvě parní lokomotivy, které tam dojely vlastní silou.
A pak se stal zkušební ovál opravdu zkušebním, další modely byly postaveny na koleje a před jarními provozními setkáními projety.
Nakládací plocha, to je vždy trochu oříšek. Samozřejmě zde to nebude odpovídat skutečnosti dnešní Velké Kraše - dnes je tam vyasfaltováno a podél vede cesta. Já si dovolil se trochu odchýlit. Velké nakládací plochy, ať již dlážděné, či jen hlína/štěrk vypadají opticky dost problémově. Tady jsem tu část na dílu D ukončil zelení. No, zatím první vrstva, přijde to samozřejmě dalším flokováním a sázením trsů dotvořit... a co s tou plochou.
Hukovice nikdy nebyly stanicí, kde se nakládalo velké množství vozů, nebyly tam firmy s větším objemem nakládky/vykládky. Samozřejmě plocha hliněná s trochou štěrku, zde se na místní dráze šetřillo. Tady první posyp hlínou, dva odstíny, na okraji trochu hrubší a do toho trochu štěrkového prachu s jemným kamením. Ale vzhledově to není ono, takto to nevypadá, ve skutečnosti není možné, aby všechny kameny štěrku ležely vyvýšeně. Co s tím?
Tady již je výsledek, stále mokrý, kdy při zasychání byla plocha utlačeno (je třeba zvolit vhodný okamžik, aby se nám nelepil hlína na utlačovací nástroj, kamení se většinou zatlačilo do plochy, již tolik nevyčnívá. Myslí, že takto je to lepší. Je to na styroduru a polystyrenu, takže určitě dojde ještě k protlačení plochy - prohlubně, koleje od vozidel.
Tady detail, porovnání s plochou kde to nebylo provedeno, to je ta část blíže ke kolejím, nebo na opačné straně u trávy.