Domácí moduly H0 - stavba stanice Hukovice část 1
Domácí moduly H0 - stavba stanice Hukovice část 3
Domácí moduly H0 - stavba stanice Hukovice část 4
© MC 23.06.2019
Jen na začátek připomenutí, se skládáním rámů dílů modulu stanice Hukovice jsem začal v polovině listopadu 2018 přípravou čel, úpravou rozměrů dílů určených pro původní stanici Světlá Hora, nyní máme konec ledna 2019, tedy po dva a půl měsíci od zahájení prací jezdím, včera s vnuky. Sjízdné jsou tři koleje Hukovic, samozřejmě součástí stavby jsou i 2x oblouk R 700 mm, 30 stupňů. Jeden z nich tvoří navazující díl na dvojkolejný výjezd ze stanice Hukovice.
Nemyslím si, že tady prezentuji něco objevného, to určitě ne. Nyní, kdy jsem se dostal k "zelenění", tedy flokování jsem zjistil, že za dva roky co jsem neflokoval, tak jsem i něco zapomněl - jak nato.

Nízkou směsicí floků jsem "přejel" další plochy, které budou "zelené", tedy zatravněné. Je to mokré a nepovysávané.

Včera jsem s vnuky prohnali přes Hukovice různé vlaky. Floky povysávané před zahájením provozu.
Pohled v denním světle na první vrstvu delších floků na svazích okolo trati.
A ještě jednou oblouk a delší floky zelenožluté na svazích okolo trati.
A jiné místo, jinak nasvětlené.
A sype se dál, tmavě zelená na místa vlhčí, opět je to jen první vrstva na sjednocovací krátkou zelenou.
Je vidět, že floky stojí i tam, kde není lepidlo - na kolejích.
A ze stejného místa detail.
Zkušebně rozmístěny "základové desky" staniční budovy, bufetu a záchodků. u 4. koleje zasypáno nástupiště směrem k budově. Bufet musí trochu dál od kolejí.
Po včerejším večerním flokování vpravo od trati, cca ve vzdálenosti 5 - 7 cm a až na okraj modulu. Použity floky 4,5 mm Polák - travní zeleň, podél trati vpravo trochu suchou trávou 6 mm až po modul před stanicí - tam je zatím pouze trochu tmavě zelené okolo příkopu. Jinak klasika - nakapání ředěného Duvilaxu LS 50, hustota kapek podle požadované intenzity pokrytí povrchu
Z opačné strany proti světlu, flokováno vlevo od trati. Už se zase trochu s tím flokováním srovnávám, na začátku mne opět překvapilo ztmavení podkladu po Duvilaxu. Směrem ke stanici po levé straně u kolejí chybí zeleno žlutá a suchá tráva - bude "doseto".
Tady je vidět, kde skončilo zelenožlutá + suchá tráva vpravo od kolejí. Takže už to začíná být opět hra, která baví, než se dostanu k vysazování trsů, keřů... je ještě cesta delší. Ale někam to vede a hlavně na flokování "není co zkazit", je to technologie, kde lze chyby napravovat.
Na druhý den po večerním flokování to vypadá takto, vše zasypáno, statika se "vybila" a floky, které nepadly do lepidla lehly. Lepidlo je již suché nebo téměř zaschlé.
Je to vrstva, takže je třeba nachystat vysavač, nějakou ne moc hustou látkou překrýt sací hubici a jde se na věc.
Povysávané floky dávám do krabice, zde vcelku jednodruhové a přijdou zpět mezi zelenožlutou. Drobné stopy jiné barvy nejsou na škodu. Pokud je to směs jdou do zásobníku se směsí. I pro tu se účel najde.
Je povysáváno vše, ještě je třeba prokartáčovat nalepené floky a uvolnit floky, které tam uvázly a nejsou přilepeny - opět vysavačem.
A pohled z opačné strany směrem do stanice, mimo okolí trati jsou tam zatím jen dvě vrstvy floků - základní podsyp a jedna do nakapaného Duvilaxu.
A takto to vypadá z blízky, je vidět, že trsy naflokované trávy nejsou tak "hutné", je to snaha přizpůsobit vzhled vlhčímu podnebí podhůří Jeseníků, na rozdíl třeba od sušší jižní Moravy. A mezi trsy je podsyp nízkou travou (který byl dělán první), zde moc nikde neprosvítá hlína, snad jen na jižních svazích se prosvítání hlíny někde najde.
Stejná část trochu focená z jiného úhlu, v kolejišti se sem tam ještě nějaký flok najde i přes několikanásobné vysávání.
Naproti staniční budovy je nad svahem polní cesta, dnes již skoro neznatelná. Z této cesty je jediná historická fotografie bufetu a staniční budovy, takže na modulu stanice Hukovice bude. Je to cesta úzká nevhodná pro dnešní nákladní auta. Položen základ cesty a doflokováno základní zelené okolí cesty.
Takže takto vypadá to co bylo včera nasypáno - dva druhy hlíny, dva druhy štěrku.
Cesta je na podkladovém materiálu styrodur a tak je provedeno protlačení vyjetých kolejí od vozidel a odstraněny některé kameny nasypaného štěrku, pokud nebyly na vhodných místech. Je otázkou v jakém rozsahu bude uděláno "zábradlí" na okraji cesty směrem ke stanici. Samozřejmě bude ještě doflokována vegetace. Rovněž vzhled povrchu cesty není definitivní.
Došlo k výměně vyhýbky č. 5 za symetrickou 2x7,5 stupně s poloměry deklarovanými výrobcem 1739 mm, původně použitá 2x6 stupňů symetrická s deklarovanými poloměry 2707 mm, ale vzhledově evidentně na vyhýbce několik různých poloměrů nepůsobilo v kombinaci s klasickými vyhýbkami moc dobře a tak náhrada.
A je položeno včetně koleje a prohlídkové jámy do budoucí výtopničky s vodárnou.
Zasypáno štěrkem, vyhýbka zafixovaná pro jízdu na kolej č. 3 a zkušebně vše projeto. Vzhledově i průjezdem soupravy je to nyní ok.
A druhý den večer, osazen a provizorně zapojen přestavník a již jsou na kolej č. 5 dvě parní lokomotivy, které tam dojely vlastní silou.
A pak se stal zkušební ovál opravdu zkušebním, další modely byly postaveny na koleje a před jarními provozními setkáními projety.
Nakládací plocha, to je vždy trochu oříšek. Samozřejmě zde to nebude odpovídat skutečnosti dnešní Velké Kraše - dnes je tam vyasfaltováno a podél vede cesta. Já si dovolil se trochu odchýlit. Velké nakládací plochy, ať již dlážděné, či jen hlína/štěrk vypadají opticky dost problémově. Tady jsem tu část na dílu D ukončil zelení. No, zatím první vrstva, přijde to samozřejmě dalším flokováním a sázením trsů dotvořit... a co s tou plochou.
Hukovice nikdy nebyly stanicí, kde se nakládalo velké množství vozů, nebyly tam firmy s větším objemem nakládky/vykládky. Samozřejmě plocha hliněná s trochou štěrku, zde se na místní dráze šetřillo. Tady první posyp hlínou, dva odstíny, na okraji trochu hrubší a do toho trochu štěrkového prachu s jemným kamením. Ale vzhledově to není ono, takto to nevypadá, ve skutečnosti není možné, aby všechny kameny štěrku ležely vyvýšeně. Co s tím?
Tady již je výsledek, stále mokrý, kdy při zasychání byla plocha utlačeno (je třeba zvolit vhodný okamžik, aby se nám nelepil hlína na utlačovací nástroj, kamení se většinou zatlačilo do plochy, již tolik nevyčnívá. Myslí, že takto je to lepší. Je to na styroduru a polystyrenu, takže určitě dojde ještě k protlačení plochy - prohlubně, koleje od vozidel.
Tady detail, porovnání s plochou kde to nebylo provedeno, to je ta část blíže ke kolejím, nebo na opačné straně u trávy.
A pokračuje flokování.
Pohled na konec stanice, ještě s mokrým flokováním.
Vykládka na koleji 4a.
Pohled z opačné strany, flokované stále ještě vypadá poněkoud jednotvárné. Ale to se změní až se začně jednolitost narušovat trsy kvetoucích travin, keříků...
Tak jsem si sestavil z dílů, která mám doma již více jak 15 let jeden malý Spitzner a připravil jeho umístění u popelové jámy na koleji č. 1 (jeden jsem už dával do Javorníka, kde mu při některém provozním setkání již někdo upravil fazonu). Zatím je tady jen zkušebně vložen, bude otočen o 180 stupňů tak, jak skutečně byl a bude k němu doplněn kanál pro odtok vody. Je to jediný vodní jeřáb ve stanici, u výtopny nebyl. Betonový základ jeřábu, popelová jáma i samotný jeřáb bude ještě patinován.
Jeden detail, popelová jáma je zatím polotovar. Chybí ji barevné dokončení.
Po akci Vratimov 2019 jsem dovezl část Moravy domů a hned ze zvědavosti postavil část modulu Moravy na nohy a spojil s Hukovicemi. No, trochu jsem se kdysi utnul na ručně řezaných čelech 2B00 na Moravě, takže bude muset proběhnout někdy drobná oprava, přece všechno nemůže být jednoduché
Na rozhraní 2B00 se koleje musí dostat na osovou vzdálenost 46 mm, takže ze staničních 52 mm dva malé protisměrné oblouky upravují osovou vzdálenost na 46 mm a na Moravě, jsou výhybky taky položeny tak, že je nutné opět "sjetí" na vzdálenost 46 mm. Takže z obou stran malé vyhnutí osy koleje. Je to daň univerzálnosti.
Osobní vlak přijíždí do Hukovic na kolej č. 2 od "Javorníka". Ještě je poznat barevný rozdíl flokování, bude ještě upravováno, není to dokončeno.
Nákladní vlak směr "Vidnava" odjíždí z Hukovic. Za nákladními vozy je vidět drobný nesoulad na svahu v rozhraní 2B00, nedržel jsem se zásady 2x měř, 1x řež a bude nutno lehce opravovat.
A ještě, jak to může vypadat, když se vlaky potkají na zhlaví.
Jarní setkání Vratimov a Kočí 2019 je dávno za mnou a po tříměsíční přestávce se mi vrátila chuť a nálada do budování Hukovic. Připraven 4 díl - tj. díl "C", bylo nutné kompletaci dílu dokončit a zkorigovat - na jeho přesnosti závísí geometrie staničních kolejí - tedy, aby to byla přímka. Povedlo se, je to po složení v toleranci 0,5 mm a to není pouhým okem viditelné na délce staniční koleje 180 cm. Na obrázku kontrola sestavení dílu před lepením mikropryže.
A ještě kontrola od zhlaví stanice.
Položena mikropryž může se pokládat.
A ještě jednou zoomem fotoaparátu kontrola, takto to lidské oko ale neuvidí. Zde je taky nutné dát pozor na hru světel a stínů, natřených, nenatřených kolejnic.....
A pokládka běží kolej za kolejí.
A blížíme se ke konci, urychlovač schnutí Balakrylu - vlasový fén zajistil velké zkrácení času na pokládku.
Zde ještě jednou kontrola pokládkovými šablonami, vše vypadá v toleranci.
Náš klubový návěstní mistr se pro mne obětoval a zahájil výrobu ovládacího pultu Hukovic, dnes již můžeme říci standardního provedení osmi stanic OstraMo. Samozřejmě si neodpustil další vylepšení - zde náhrada šroubu v páčkách soustruženými čepy se závitem. Patří mu obrovský dík za perfektní práci.
Pult je u Hukovic, na dílu "A" je vidět provizorní ovládání výhybek (doma se několik měsíců s ním jezdilo), které tímto dnem bylo zrušeno a pod krajní díly osazeny konektory Canon - 25 pin a do nich zapojeny výhybky. Došlo i k zadrátování ovládání výhybek v pultu.
A zde již pult Hukovic se zapojenými výhybkami. S díly "A" a "D" je propojen 25 žílovýmy kabely Canon. Díly "B" a "C", kde bude jen osvětlení budou propojeny s krajními díly propojkama - nebudou mít samostatné kabely do pultu. Stanice má pouze vjezdová návěstidla. Konektory na připojení vjezdových návěstidel s napájecím napětím 5V budou v krajních dílech - shodně s řešením ostatních stanic OstraMo (zatím nejsou zapojena ani na pultu). Ovládací pult stanice bude ležet na pultu společném pro položení telefonu, schránek pro karty vozidel. Doma je k položení využito malého stolečku.
Natřeny pražce i kolejnice, odstíny standardní. Hned potom došlo na styrodur i polystyren v kombinaci s Ostafixem - tvorba krajiny touto kombinací je hrou, která jde rychle od ruky. Jen pro upozornění těch, kteří nečetli od začátku popis stavby - tak díl "C" je díl, který slouží pro modulová setkání, doma nebude použit. S tímto dílem stanice Hukovice dosahuje standardních délek staničních kolejí stanic OstraMo, které jsou určeny pro místní dráhy. Staniční koleje 1 a 3 tak mají 176 cm a staniční kolej 2 má 165 cm.
O další hodinu, přece jen i v dnešních horkých dnech musí Ostafix chvíli zaschnout, jsou spáry přetmeleny a na strně staniční budovy chybí ještě kousek plochy směrem ke kolejím - zde přijde ruční lepenka 1,5 mm, opět v kombinaci s Ostafixem. Mezi kolejemi jsou již připraveny k montáži prefabrikáty nástupištních hran.
A za další půlhodinu - opět ponechanou k zaschnutí Ostrafixu, nátěr Balakrylem - sjednocení povrchu, identifikace chyb (v té bílé to moc není vidět) a chybí stále část ke koleji 4 a mezi skladištěm a záchodkami bude úprava nalepené hrany, holt se zde táhne drobná chybička v rozměru rozhraní mezi díly - asi 0,7 mm a tak si s ním budu muset trochu pohrát - lepit brousit a tmelit. Takže za nějaké 2 hodiny práce je již vidět jak to bude vypadat.
Nakonec dostalo přednost dokončení povrchu krajiny před elektrickým zapojením. Mezera k pražcům překlenuta ruční lepenkou a vše zatmeleno Ostafixem. Upraven okraj rozhraní k návaznosti na díl "B". Bude následovat opět nátěr Balakrylem a oprava nedostatků v terénu.
Tady již povrch sjednocen Balakrylem a může být díl "C" postaven na stůl k provedení elektroinstalace. Ta je jednoduchá - připojení všech vodičů od kolejnic - místo svorkovnice použity dvě přišroubované desky s kuprextitem a vodiče letovány. Přiletovány vodiče s banánky a zdířkami pro propojení se sousedními díly a je hotovo.
A díl je sjiízdný vlastní silou hnacích vozidel. Takže v tomto stavu by Hukovice předčily z pohledu svého dokončení mnohé modulové stanice, které se - někdy i opakovaně v hrubé stavbě krajiny setkání účastnily. Stačí například kouknout na reportáže z Hluku v letech 2017, 2016...