Co budeme potřebovat?
zpět na obsah stránek o patině
© Petr Hanko 25.10.2020

Nyní vám představím, co všechno k samotné „patinaci“ modelů používám. Je toho hodně, jejich nákup probíhal postupně, dlouhou dobu se různě zkoušelo, vymýšlelo a hledala se „ideální cesta“, která by vedla k výsledku, s nímž bych byl spokojen. Také pomalu každá vozová řada vyžaduje trochu jiný postup a proto je toho tolik. Proto samozřejmě né vše co níže vidíte použiji k patině jednoho vozu, ale je to široká škála produktů více méně na všechno co jsem zatím dělal od patiny dřevěných „zetek“ přes „sypáky“ až po parní lokomotivy . Postupuje také vývoj barev, produktů aj. věcí, a tak sem tam vyzkouším i něco nového

Co budeme potřebovat.

Zleva, zadní řada
technický líh – používám především pro čištění štětců a stříkací pistole od barev, popř. k odstraňování obtisků z továrních modelů.

Hned vedle jsou barvy firem Dupli-color a EVO-lution pinty. Jedná se o vynikající barvy s jemným pigmentem a rychlou dobou zasychání (max. 10 min), které u mě zcela nahradily klasické Revelky, Humborlky aj…
S maximální spokojeností je používám již řadu let. V nedávné době jsem měl navíc možnost vyzkoušet barvy španělské firmy EVO-lution pinty a nutno říct, že jsou ještě lepší jak Duplicolor. Po kvalitním nástřiku vytvářejí krásný a čistý povrch v maximálním lesku ideálním pro další aplikaci obtisků.
Proto tyto barvy používám pro hlavní povrchovou úpravu svých modelů.

Hlavní výhody jsou:
- krátká časová náročnosti na dobu schnutí
- velké množství kvalitní barvy ve vynikajícím poměru cena/výkon
- v rozředitelnosti barev (lze je přeředit bez toho, aby se barva „zdrcla“)
- v široká škála odstínů RAL (lze popřípadě domíchat individuálně např. červenohnědá na nákladní vozy)

Nevýhodou je:
-zápach při stříkání (nutno dobře větrat)

Tyto barvy každopádně nestříkám na model přímo ze spreje, to by ve velikosti 1:87 dopadlo asi katastrofálně, ale stáčím si je do skleničky a následně ji přelívám do nádobky stříkací pistole, kde se doředí nitroředidlem C6000 cca v poměru 1:1, vždy je lepší raději více ředidla jak málo, hold budu stříkat více vrstev, ničemu to neuškodí…
Jak získáme barvu z nádoby s barvou můžete zjistit např. zde: https://www.youtube.com/watch?v=FxgwQ3wnVxE

Na barvách jsou dále postaveny laky výrobce Mr. color hobby, zleva leský, matný a polomatný (B513, B514 a B516) kdy je použít a který si popíšeme později.
Jsou to kvalitní laky, jejichž cena není zrovna nejnižší (cca 275 až 325 kč) ale s cca 99% úspěchem je používám již řadu let. Na model je stříkám přímo ze spreje. Možnost lakování modelu ze stříkací pistole nepoužívám, zavedený systém mi vyhovuje.

Pod barvami Duplicolor a EVO-lution pinty jsou položeny barvy Tamyia. Ty využívám jako základ pro patinu, tvoří také prvotní barevné vystárnutí povrchu modelu, na ně se pak aplikují již washe, olejové barvy či pigmenty. Jedná se o akrylové barvy a ředí se ředidlem XF-20A cca v poměru 2:1 ve prospěch ředidla.
Co se týká ředění těchto barev ve správném poměru, ředím je od oka tak, že si do stříkací pistole naliji prvně ředidlo pomocí injekční stříkačky bez jehly a následně pomocí párátka počítám kapky, které z něj do pistole odkapávají.
Je to triviální způsob, ale kapky jsou přibližně všechny stejné, a pokud mi odstín či konzistence výsledné barvy nevyhovuje, není problém si z obou složek přidat.
Pro patinu stejně potřebujeme spíše barvu, která tolik nekryje a maximální rozředitelnost těchto barev je samozřejmě také jejich výhodou. Někde jsem dokonce četl, že barvy Tamyia jsou v tomto ohledu jedny z nejlepších.

Používám následující barvy:

základní odstíny:
XF-1 – black
XF-9 – hull red
XF-10 – flat brown
XF-64 – red brown
XF-68 – nato brown
XF-69 – nato black

další odstíny pro různé stínování apod.:

XF-2 – flat white
XF-3 – flat yellow
XF-52 – flat earth
XF-53 – neutral grey
XF-54 – dark sea grey
XF-80 – royal light grey

Ve stojánku uprostřed jsou ve válcových tubičkách uloženy olejové barvy typu oilbrusher AMMO Mig Jimenez. Jedná se o moderní a chytrou náhradu malířských olejových barev, které známe z klasických šroubovacích tub. Nevýhodou těchto barev byla jejich dlouhá doba schnutí, po delším čase zatuhávaly , suchá barva se usazovala kolem víčka a nešli otevřít atd.
Všechny tyto negativní vlastnosti olejových barev jsou díky tomuto skvělému produktu potlačeny. Ve šroubovacím víčku je do lahvičky, která má v hrdle otírací mechanizmus od přebytečné barvy, zapuštěn malý štěteček, který je ihned připraven k použití. A protože je uzavřen a ponořen do barvy v tubě není nutno jej čistit a barva je připravena kdykoliv k dalšímu použití.
Já je využívám ke stínování různých ploch kolejových vozidel či jako příměs do dalších produktů, se kterými se snadno slučují.
Něco dalšího o jejich prezentaci a použití naleznete zde:
https://www.youtube.com/watch?v=2ds8c4sT8NA
https://www.youtube.com/watch?v=PgtqutK5NvY

Používám tyto barvy:
A-Mig 3500 (black)
A-Mig 3501 (white)
A-Mig 3502 (yellow)
A-Mig 3503 (red)
A-Mig 3505 (olive green)
A-Mig 3507 (dark green)
A-Mig 3509 (medium grey)
A-Mig 3510 (rust)
A-Mig 3512 (dark brown)
A-Mig 3515 (ochre)
A-Mig 3516 (dust)
A-Mig 3536 (steel)

Hned vedle stojánku vpravo je základová barva Surfacer 1500 výrobce Mr. color hobby a na ní položené její ředidlo (lze používat i nitroředidlo C6000)
K nástřiku základové barvy používám stříkací pistoli Fengda BD-180, kterou mám vyčleněnou pouze pro tento účel a ředím ji cca v poměru 1:1.
Opět platí to stejné jako u barev, lepší dát trochu více ředidla jak příliš málo. V opačném případě se může stát, že na modelu začne tvořit krupičku.

Postupem doprava následují v horní řadě washe a efekty (A-Mig popř. Ak-interactive) a prachové pigmenty A.Mig. Tyto produkty jsou dá se říci „základním stavebním kamenem“ a od jejich správného použití se de facto odvíjí výsledek větší části práce.
Celkový výpis horní řada:

AK-121 (wash OIF a OEF)
AK-066 (wash for dark vehicles)
A-Mig 1204 (Streamking rust effects)
A-Mig 1408 (Fresh engine oil)
A-Mig  1007 (wash for US modern vehicles)
AK-263 (wash for wood)
A-Mig 1011 (black wash)
AK-677 (neutral grey)
AK-025 (fuel stains effects)
A-Mig 1002 (Track wash)
A-Mig 1401 (Light dust effects)
A-Mig 1400 (Kursk soil effects)
A-Mig 1407 (Engine grime)
zcela vpravo Dark wash from MIG production P220 (již se asi nevyrábí)

spodní řada:

A-Mig 3005 (Medium rust pigment)
A-Mig 3006 (Light rust pigment)
A-Mig 3008 (Track rust pigment)
A-Mig 3021 (Polish metal pigment)
A-Mig 3020 (Metal slag pigment)
A-Mig 3001 (Black pigment)
A-Mig 3016 (white pigment)
A-Mig 3014 (Russian earth pigment)
A-Mig 3004 (Europe earth pigment)
A-Mig 3002 (Light dust pigment)
A-Mig 3007 (Dark earth pigment)
A-Mig 3000 (pigment fixer)

Vše se ředí ředidlem A-Mig 2019 v libovolné poměru dle aktuální potřeby a použití (je uprostřed pod olejovými barvami) produkty A-Mig a AK- interactive jsou na stejné bázi a lze k jejich ředění používat ředidla od obou výrobců, nedělá to žádný problém. V případě AK-interactive to je AK- 050.

Jednotlivé použití a konkrétní aplikace budou rozebrány později.

Pod pigmenty jsou položeny gumové štětce (ruber brush A-Mig), štětec typu weathering Tamyia a uprostřed pod ředidlem Remover sponge A-Mig 8561, což je něco jako mikroporézní houbička, kterou mají dámy na makeum.
Slouží také k rozmazání efektu na povrchu modelu a díky tomu můžeme dosáhnout plynulejších přechodů mezi jednotlivými vrstvami či vytvořit nádech zašlé barvy povrchu.

Gumové štětce dobře poslouží pro aplikaci pigmentů „na sucho“ přímo na model.

Uprostřed dole jsou štětce různých tvarů a velkostí.
 Ať již pro patinu či jinou jemnou modelářskou práci budeme potřebovat velmi malé štětce velikostí 10/0, 5/0 a 3/0. Výborné a za nízkou cenu jsou např. štětce výrobce Italery.
Pro patinu ze začátku rovněž dobře poslouží sada štětců A-Mig: https://www.modelartikl.cz/produkt/15442-streaking-and-vertical-surfaces-brush-set-1-6-6-8-/?kategorie=238

A nakonec zcela vlevo pod barvami Tamyia jsou akrylové barvy pro vytváření kovových povrchů A-Mig. Používám pouze pár odstínů, které se i tak dostanou ke slovu velmi málo.

A-Mig 190 (old brass) / stará mosaz
A-Mig 191 (steel) / ocel
A-Mig 194 (aluminium) / hliník

Barvy schnou poměrně rychle a vytvářejí realistický povrch. Lze je nanášet štětcem i pistolí. K nástřiku pistolí používáme ředidlo A-Mig 2000

Většinu věcí lze nakoupit zde: https://www.modelartikl.cz/ jedná se o obchod se sídlem v Kuřimi, kde nakupuji s maximální spokojeností několik let.

Svou nezastupitelnou úlohu v modelářské dílně mají i u mě samozřejmě stříkací pistole.
Před asi 12 lety jsem začínal s pistolí Fengda BD-130 s tryskou 0,3 mm, což je pistolka asi za 900kč pro začátečníky a pokud ji řádně čistíte, relativně dokáže podat solidní výsledek. Jak jsem však po čase zjistil, její pohyblivé součásti se opotřebují a již nefunguje jak má. Občas také umí prskat barvu, která se usazuje na jehle, což je samozřejmě špatně.
K ní jsem v té době používal kompresor téže firmy typu AS-186. Je to jednoválcový kompresor s jednoduchým regulátorem tlaku, který mi sloužil dobře asi tři roky, než došlo k jeho havárii a prasknutí hliníkové ojnice.
S rostoucími vyššími požadavky na patinu modelů a s tím i spojenou větší spotřebou vzduchu to nebyl kompresor schopný zvládat, často se přehříval a vypínala jej tepelná pojistka.
Proto jsem po té pořídil dvouválcový kompresor firmy Orlík typ AS-196, se kterým jsem maximálně spokojen a spolehlivě slouží dodnes. https://www.kompresory-vzduch.cz/airbrush-kompresor-orlik-as-196

I obměna stříkací pistole byla časem žádoucí. Nejprve ještě Fengda typ BD-180 s tryskou 0,3 mm a regulátorem tlaku přímo na pistoli, který se ale ukázal jako největší slabina této pistole. Nejlepší bylo jej vytočit na maximum s plným průtokem vzduchu, již na něj nesahat a tlak vzduchu regulovat pouze výstupním regulátorem na kompresoru. Opět se však po cca dvou letech používání začali objevovat stejné neduhy, jako u BD-130 jež jsem popsal výše a to člověk mohl čistit všechno, jak chtěl a stejně to nepomohlo.

Asi dva roky zpět jsem při výměně zkušenosti na modelářském školení s kolegou a následně i návštěvě veletrhu modelů v Brně, se nechal přesvědčit a na pozitivní doporučení s letitou dobrou zkušeností kolegy, jsem zakoupil pistoli, která je sice s pořizovací cenou trochu jinde, nicméně se ukázalo, že tohle je ta správná „nota“. S kvalitou a výsledky nástřiku jsem (samozřejmě při správném naředění barvy) maximálně spokojen.
Řeč je o pistoli německé firmy Harder a Steenbeck typu Evolution s tryskou 0,2 + 0,4 mm, časem jsem ještě přikoupil jednu typu Infinity s tryskou 0,15 mm pro tu nejjemnější práci.
Pistole jsem pořizoval zde: https://www.airbrush-shop.cz/iwata/eshop/1-1-Airbrush-pistole/2-2-Harder-Steenbeck

Při patině modelů při nástřiku vrstev totiž používám mnohdy několik pistolí v těsném závěsu za sebou, v níž je jiný odstín barvy. Někdy i opakovaně po sobě při nástřiku stejného odstínu a mít pro tento účel jednu pistoli, barvu si odlít do skleničky, vyčistit ji, použít jiný odstín, znovu vyčistit a použít předchozí odstín je zdlouhavé a pak to člověka už přestává bavit…

Tento článek nepíši jen pro ty, kteří již nějaké modelářské zkušenosti mají, ale také pro ty, kteří s touto pěknou, ale i časově náročnou zálibou začínají či jen pro zajímavost ostatním, kteří se případně chtějí něco přiučit.
Následující díl proto popíše samotnou povrchovou úpravu modelu od začátku až do konce, tak jak ji dělám já sám.

Pro jakékoliv dotazy či diskuze je nadále otevřeno téma na diskusním fóru modely.biz