Úprava modelu vozu La ČSD
© MC 16.5.2012
Většina modelářů asi zná model vozu La ČSD s brzdařskou budkou z produkce firmy PIKO. Přestože byl tento model vyráběn dlouhá léta i s potiskem ČSD, tak má mnoho zásadních odchylek od vozu La  ČSD, který byl dodáván do Československa v 50. letech minulého století z vagónky Dessau v tehdejší NDR.
Nejzásadnějším rozdílem je použití jiných podvozků – pod modelem je varianta „středoevropského“ podvozku (u ČSD známějšího pod označením 26-2) a vozy dodávané z vagónky Dessau měly podvozky Görlitz.
Již před několika lety jsem připravil pro BVmodel  podvozky Görlitz s uložením shodným s podvozky Bramos. A tak postupně vznikly další úpravy na modelu PIKO, aby se model přiblížil skutečnému vzhledu vozů La dodávaných pro ČSD, kterých bylo dodáno na ČSD celkem 300 ks.
La 516 310 počátkem 60. let minulého století
Z vozu byla odstraněna všechna madla, plošiny na čelech vozu. Madla na čelech vozu pro posunovače a nad plošinou na čele byla zhotovena z mosazné kulatiny. Plošiny byly nahrazeny leptanými plošinami z produkce R.Malina.
Vyměněny byly stupačky k budce za leptané, z důvodu natáčení podvozků bylo nutné zjednodušit stupačky a vynechat spodní stupeň stupačky, na opačné straně vozu byly původní stupačky ponechány.
Na spodku vozu bylo odstraněno naznačení brzdy, odstraněno původní uložení podvozků a dosazeno nové shodné s uložením podvozků 26-2 na modelech Bramos. Nové podvozky byly dosazeny nacvaknutím do zámků. Toto řešení se neukázalo jako ideální pro opakovanou demontáž podvozků, proto došlo k náhradě původního zámkového systému šroubem a matkou. Jeden podvozek má pevné kluznice pro zajištění tříbodového uložení vozu. Uchycení spřáhel bylo zjednodušeno uložením spřáhla na podvozek, toto řešení plně vyhovuje zkrácení vzdálenosti mezi vozy při použití třmenového spřáhla dle doporučení OstraMo. Pro použití libovolného krátkého spřáhla je nutno umístit pod vůz kinematiku s šachtou dle NEM.
Model La při zahájení úprav "na výrobní lince" společně s vozem Laz

Z modelu byly odstraněny původní nárazníky (měly příliš malé talíře) a byly dosazeny odpružené kovové nárazníky s velkými kulatými talíři (umožnily zkrácení mezery mezi nárazníky i při použití třmenového spřáhla), které odpovídají stavu na skutečném voze.
Na spodek byla dosazena nová pneumatická brzda z odlitků BVmodel doplněna o táhlo brzdy ze struny, přestavovače byly použity leptané z produkce Hekttor, nejlépe svým rozměrem odpovídají původním na skutečném voze. Držáky pro ně byly zhotoveny z profilů Evergreen.
Velmi problematické se ukázalo odstranění původního popisu vozu, které bylo ponecháno poněkud nevhodně na již téměř dokončený model, nakonec došlo k částečnému mechanickému odstranění.

Skříň je stříknuta bílou lesklou Agama, spodek a podvozky černou polomatnou Agama, střecha zůstala původní. Popisy jsou vlastní a odpovídají popisům ze 70. let, vůz po přestříknutí matným lakem dostal poměrně výraznou patinu, částečně způsobenou nezkušeností s patinací bílého vozu práškovými patinátory.
V přípravě je ještě model bez budky.

Upravený spodek vozu, dosazena nová pneumatická brzda, která je usazena níže a je pod vozem vidět jak ve skutečnosti
Vůz má dosaazeny všechny díly - madla, čelní lávky, nálepní schránku, přestavovače, pod vozem je vidět brzdový válec
A ještě jednou ze strany budky, je vidět pouze jednostupňová stupačka k budce
Detail po nástřiku skříně lesklou bílou a ručním nátěru černých madel, čelních lávek
A kompletní vůz s čerstvým popisem, chybí označení elektrického kabelu a vlastní kabel
A z opačné strany vozu
A protože záměrem bylo udělat "silně" provozní stav vozu následovala patina
Trochu špatný odhad práškových patinátorů a bílého povrchu vozu
Mezi dalšími provozně zašpiněnými vozy nepůsobí tak nevěrohodně, ale je to věc názoru