2x modul s předvěstmi
© MC 18.01.2017

Stanice má mít vjezdová návěstidla, no a k těm patřily kdysi i dnes předvěsti.  Již od začátku stavby stanice Lipová Lázně jsem měl nakoupeny předvěsti, zatím byl pouze pro jednu udělán modul s mostem, k vidění třeba ve Vratimově nebo zde - návěstní modul s mostem.
Ale protože chybí ještě dva návěstní moduly, pustil jsem do jejich stavby - oba budou přechodové B-F , ale opačně orientované. Jejich použití je univerzální, například i k Moravě. Hotovy jsou kostry a dnes na hrubo terén - zatím cca 4 hodiny práce. Spojováno kovovými úhelníky. Rozpracovaný terén, moduly jsou spojeny čely F k sobě, pod kolejemi bude standardně mikroporézní pryž, zvukové tlumení na setkáních u pryže je jasně poznat

2x modul klasické stavby OstraMo a budování terénu - styrodur + polystyren
A základ terénu je připraven

A v podstatě na hrubo terén hotov, po zaschnutí Ostafixu jen lehké přetmelení, případné seříznutí, vše na terénu je styrodur + polystyren.
To je taková oddechovka, krajina je celá lepena a tmelena Ostafixem, nic jiného tam není a nebude. Až to zaschne, tak tam přijde hnědý Balakryl a na něj již floky. Pokud zůstane někde tráva řídká a měla by pod ni koukat hlína, tak ji do trávy dosypu a zafixuji Sportakrylem.

Přetření základního tvaru terénu tmavě hnědým Balakrylem
Osazení návěstidla, zatmelení do terénu Ostafixem

Sportakryl je bezbarvý matný lak, používám ho k fixaci štěrku, prachu, hlíny..... na rozdíl od Duvilaxu nemění odstín zastříknutých materiálů.
Včera jen sjednocení povrchu Balakrylem odstín tmavě hnědý MAT. Dnes po návratu z "matičky stověžaté" osazení návěstidel, tmeleno jak jinak - Ostafixem, namontovány konektory a můžu se vrhnout na koleje - lepení Balakrylem - již dvacet let osvědčené "lepidlo" na lepení kolejí, pak ještě elektroinstalace a samozřejmě flokování. Stožár návěstidla bude zbaven bílého nátěru.
A mám položeny na obou modulech koleje, zatím leží v mokrém Balakrylu, vyrovnány podle pravítka a zatíženy. Napájení kolejnic lankem, pájeno na tupo zespodu ke kolejnici v mezeře mezi pražci. Po zaštěrkování je to neviditelné. Kolejivo je PECO Code 75. Pražce a kolejnice stříkat nebudu - vzhledem k malé délce to půjde ručně štětcem - klasicky pražce Agama F3M a kolejnice Rez.

Lepíme koleje

Různé drobné nerovnosti terénu po tmelení nevadí, po zaflokování jsou neznatelné. Musím prověřit zbytky foliáží zda budu schopen aspoň na příkopech použít foliáž, protože příkopy se flokují špatně, floky létají tam kde to mají blíže.
Tak zbytky foliáží nalezeny a na modul - příkopy a svahy okolo trati nalepeny klasicky Duvilaxem. Drobné barevné rozdíly mezi jednotlivými kousky foliáží (Polák) budou srovnány při flokování.
Bude následovat zaříznutí kolejnic na přesnou délku (konec modulu - 0,3 až 0,5 mm) a nátěr pražců a kolejnic.

Přilepení zbytků foliáží Polák do příkopů

Tak ještě večer půlhodiny práce a mám zaflokovánu první vrstvu - ještě je to mokré - natřeno hustým Duvilaxem na dřevo, je to flokováno směsí Heki - no co jsem měl, jsem vysypal a promíchal (normálně Heki nepoužívám), ale na podsyp je dobré skoro vše, je to všechno 1,5 - 2 mm. Zítra už do toho půjde Polák 4,5 mm.
Došlo k nehodě, provedl jsem mírnou demolici nedokončeného modulu, no upadl mi a došlo k destrukci kolejového pole na kraji, nezbylo nic jiného než odříznout poškozenou část, urvat, očistit plochu a nalepit nový kus kolejového pole a spájet dohromady, přidal jsem si půlhodiny zbytečné práce.

A flokuje se základní směsí
Zde i s flokovacími proprietami
Oprava poškození po pádu modulu

Ráno další vrstva floků - nakapáno ředěným Duvilaxem na dřevo do již zaschlé první vrstvy. Takže zatím mi z toho vychází, co již bylo ověřeno předchozí výrobou návěstních modulů - celá výroba dvou návěstních modulů - tedy toho, co dost často chybí modulovým stanicím v provozu a řeší se to všelijak, má pracnost do 10-12 hodin na dva návěstní moduly. Když někdo obětuje desítky hodin práce na stanici a pak mu chybí to základní do provozu stanice - dvě vjezdová návěstidla - to moc nechápu, na setkáních mne různá provizoria stále se opakující štvou i finančně tvoří případný návěstní modul - u stanice minimum 2x vjezdové návěstidlo, finančně nesrovnatelně menší částka proti desetitisícům za stanici. Takže za 2x návěstní modul se do 2000 Kč vejdu. Pokud zjednoduším návěstidla na dvojsvětla tak ještě 500 dolů.
Po několikadenní odmlce zpět u modulů předvěstí. No, první dojem z nakapání ředěného Duvilaxu do krátkých floků Heki a dosypání první "vrstvy" floků Polák nebyl zrovna potěšující - projevil se ztmavující efekt Duvilaxu, a místa kde bylo kapáno a flokováno dosti ztmavla - podklad s floky Heki. Ale pak přišly další vrstvy - samozřejmě vše flokováno do kapaného ředěného Duvilaxu a postupně floky Polák přebily to ztmavnutí a dnes je na moduly vcelku příjemný pohled.

Mám připojeno k Moravě, kontrola vzhledu
A ještě opačným směrem
Za denního světla - Morava, předvěst, Javorník před "modernizací"

Doplněno bude ještě něco kvetoucích bylin a nějaké keříky podél trati, nic dalšího na těchto modulech nebude vymýšleno. Dnes jsem zasypal štěrkem - rezavý Polák a zastříkal - zítra nafotím zaschlé - teď je to nic moc - no, mokré záleží z jakého směru - je modul nafocen, zde v protisvětle vypadá trochu jinak svahy náspů jsou u předvěsti trochu zelenější než na Moravě, ale to jsou rozdíly, kterých si člověk na sestaveném modulišti ani nevšimne. Vložený modul za Moravu a následuje za ním Javorník, který doma čeká na flokování.  A ještě dvě slíbené fotky se zaštěrkováním - štěrk Polák, zastříknuto lakem Sportakryl ředěným 1:1. Moduly jsou vloženy k postavené Moravě - na něco se prášit musí.
Takže po cca 14 dnech od složení modulů je krajina téměř hotova, Zůstávám tedy i tvrzení, že dvě vjezdová návěstidla k modulové stanici není problém udělat.
Moduly jsou připojeny k Moravě proto jsou za sebou, možná nezdůrazněno - je to je doma, kde Morava je postavena - aby doma něco stálo, takže složení modulů za sebou je pouze tak, aby se dalo odzkoušet. To nemá probůh nic společného s tím, jak je rozmístění návěstidel na modulišti. Ale doma teď žádné další moduly nemám (všechny jsou v klubu) a navíc místnost, která má aspoň 10 metrů doma opravdu nemám.

A ještě jedna kontrola po další vrstvě flokování
Doplněny popisy na bok modulu

To je jen důkaz výhody modulů - dají se poskládat jakkoliv, za jedním modulem s předvěsti je jeden díl Javorníka - ne celá stanice, ta se mi tam nevejde, ale jen jeden díl.
Poslední drobnosti na modulu bývají nejpracnější - doplněno předvěstní upozorňovadlo, natřen stožár, žebřík... a na bok modulu nalepen štítek s označením, který je v originále na sloupu předvěsti, vzhledem k univerzálnímu charakteru předvěsti pouze Př, na rozdíl od návěstidla S101. Štítky neodpovídají přesně štítkům z bývalé ON 342605, ale vzhledem je připomínají. Domnívám se, že budou upozorňovat méně pozorné modulové strojvedoucí, že mají zde na modulu "hledat" návěstidlo a jaké.

Opět v kombinaci s Javorníkem v pozadí

A na modulu již vyrostlo něco málo bylin a nějaký strom, jsou sázeny hlavně v pásu po obou stranách tratě - tedy pozemek drážní - lehce zanedbaný, dál louka JZD - sekaná. Chybí již jen telefonní sloup. vzhledem k délce modulu 30 cm jeden na straně svahu podle interního doporučení OstraMo - bod 7. Vzdálenostní upozorňovadlo na předvěst jsem dělal rozměrově podle ON342605 z 80. let, tedy ne současné mini desky někde na návěstidle ... chybí mu ještě patina a návěstidlo rovněž není patinováno.

Pohled od Javorníku směrem na Moravu
Výstraha a stůj
40 km/h a volno na předvěsti bliká žlutá... to ale opravdu nejde vyfotit
Volno a na předvěsti taktéž
A druhá předvěst postavená z opačné strany Moravy